Ultraviole Sistemleri

UV dezenfeksiyon sistemleri, suda bulunan patojen ve projen bakteri, virüs, mantar ve diğer mikroorganizmaları 254nm dalga boyundaki mor ötesi ışınlara maruz bırakarak DNA ve RNA yapılarını bozar ve suya herhangi bir kimyasal madde ilave etmeden mikroorganizmaları zararsız hale getirir. İstenilen kapasiteye uygun modellerimiz mevcuttur. AISI 304 ve 316 kalite paslanmaz çelikten imal edilmektedir.

UV bakteri yok edicisinin temel teknik prensibi UV cihazının ışınlarını arıtım bölgesinde meydana getirme esasına dayanır. Bu ışınlar cihazın içinden geçen suda bulunan canlı hücrelere yayılır. UVC ışınlarıyla elektromanyetik ışınlar 100–400 nanometre arası dalga boyuna sahiptir. Bu ışınlar su moleküllerinde birleşik elektronlar tarafından emildiği için moleküler foto-kimyasal reaksiyonlar üretir.

Işınlar mikroorganizmalarla girdikleri reaksiyonda (ekseriyetle 253,7 nm dalga boyundaki emişlerde) moleküler çözüşme hücre zarlarına ve hücre çekirdeğindeki DNA ve RNA moleküllerine zarar vermektedir. Bu da bölgesel değişmelere sebep olur ve aktif olmayan mikro organizmaların üremelerini engeller ve bu sebeple onların yok edilmeleriyle sonuçlanır. Emilen enerjinin miktarına göre hücre ya sterilize edilecektir ya da direkt olarak yok edilecektir.

keyboard_arrow_up